Za co katolewaki kochają Tolkiena

Wyobraź sobie, że wchodzisz do kościoła. Przy jednym z ołtarzy widzisz nowy obraz – jest to, rzecz jasna, jakiś święty – dostrzegasz łunę aureoli. Postanawiasz podejść bliżej i zauważasz, że to wizerunek… twórcy Śródziemia, opisującego losy elfich klanów oraz wojen z siłami Mordoru! Tak – J.R.R. Tolkien może zostać oficjalnie uznany świętym. Czy tak się właśnie stanie, zdecydują mądrzejsi od nas. Dziś jednak chcielibyśmy podzielić się z Wami powodami, dla których my kochamy jego twórczość!

 • Piękny język
  Wszyscy chyba się zgodzimy, że Tolkien pisał pięknym, obrazowym językiem. Opisy świata zajmowały w jego książkach dużo miejsca. Wiele osób nie lubi czytać opisów przyrody i uważa je za nudne, jednak te ze świata tolkienowskiego czyta się z zapartym tchem.
 • Dogłębna znajomość ludzkiej natury
  Opisowi zmagań postaci, także tych wewnętrznych, autor poświęcał dużo uwagi. Dlatego mamy w powieści opisane rozterki Arweny: czy odejść do wiecznego swiata Elfów, czy cierpieć rozłąkę z ukochanym, gdy nadejdzie jego czas; Boromira, kuszonego przez pierścień obietnicą władzy;  Froda, który podjął ostateczną decyzję w Górze Przeznaczenia. Tolkien wykazał się tutaj wiedzą o ludzkich pragnieniach, przywarach, chęci zabawy i pysze.
 • Ukazywanie możliwości wewnętrznej przemiany
  W opowieściach tego autora nie brakuje przemian – tych dobrych i złych. Boromir, który tuż przed śmiercią opamiętuje się i odzyskuje honor, Aragorn, który postanawia walczyć o swoje dziedzictwo, czy król Rohanu przebudzony z letargu – niechcący na początku pomóc Gondorowi, rusza mu na pomoc w ostatecznej bitwie. Te przemiany dają nadzieję i wiarę w ludzi, a upadek mędrca Sarumana stanowi przestrogę.
 • Dawanie nadziei, że miłość „cierpliwa jest, łaskawa jest”
  Opisana wcześniej Arwena, ale też jej ojciec, sprzeciwiający się na początku jej wyborowi, jendak przyzwalający na podążenie swoją drogą. Wzruszająca jest też, historia miłości Sama i Różyczki, która przetrwała wyprawę do Mordoru.
 • Docenianie przyjaźni i poświęcenia
  Cała Drużyna Pierścienia może być przykładem przyjaźni i poswięcenia. Sam wszak był w gotówoddać życie za Froda, a przecież sam Jezus w Nowym Testamencie mówił „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.” [Jan 15, 13]. Z drugiej strony Frodo, by ratować świat, był w stanie dokonać jednego z największych poświęceń, na jakie może zdobyć się człowiek – zdecydował się na kompletną samotność.
 • Plastyczność powieści
  Cały świat stworzony przez Tolkiena został opisany w dziele Silmarillion, które to zawiera całą kosmogonię tego świata. Zostały dokładnie opisane wszystkie rasy żyjące w Śródziemiu: piękne i wyniosłe Elfy, Krasnoludy – nieco rubaszne, ale serdeczne i wreszcie poczciwi Hobbici. Zostali tam także opisani bogowie – i to z iście poetycką precyzją, w nawiązaniu do wierzeń mitologicznych. Choć lektura jest ciężka, polecamy przeczytać – warto!

„Władca Pierścieni” to coś więcej, niż fantastyka. Opisując wojnę ludów Śródziemia z armią Mordoru Tolkien opisuje wewnętrzne zmagania każdego z nas. Oby każdemu udało się zniszczyć swój Pierścień!

3 komentarze

 1. Elinor

  „Dlatego mamy w powieści opisane rozterki Arweny: czy odejść do wiecznego swiata Elfów, czy cierpieć rozłąkę z ukochanym, gdy nadejdzie jego czas” – tego nie ma nigdzie w powieści. Istnieje historia Aragorna i Arweny jako krótkie opowiadanie zamieszczone w jednym z dodatków do powieści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *