5 komentarzy

 1. Bob

  Prostota i wyrazistość w mówieniu – mnóstwo przykładów na nieprzejrzystość myśli i słów (od katolików mnożących się jak króliki do Amoris Laetitia)
  Podjęcie tematów ochrony środowiska – Kościół nie jest od ekologii, ochrony środowiska czy praw zwierząt tylko od głoszenia Ewangelii. Jak ludzie będą przestrzegać drogi Jezusa Chrystusa, to tematy nie tylko ekologii będą załatwione niejako przy okazji.
  Zwrócenie uwagi na problem ubóstwa – Kościół zawsze zwracał uwagę na problem ubóstwa, ale błędnym podejściem jest teologia wyzwolenia, a chyba Franciszek za bardzo się do tego skłania.
  Świadomość, że nie każdemu może się podobać to co robimy – no i Franciszek bardzo szybko degraduje i usuwa ze stanowisk tych, którzy ośmielają się go krytykować. Przykładów całe mnóstwo i dotyczą bardzo dobrych kardynałów.

  • Piote

   „Podjęcie tematów ochrony środowiska – Kościół nie jest od ekologii, ochrony środowiska czy praw zwierząt tylko od głoszenia Ewangelii. Jak ludzie będą przestrzegać drogi Jezusa Chrystusa, to tematy nie tylko ekologii będą załatwione niejako przy okazji.”

   Kościół jest od wszystkiego co się tyczy życia – przecież wiara przenika wszystkie jego sfery. Więc o ile można się zgodzić ze zdaniem, że naśladowanie Jezusa niejako przy okazji „załatwia” różne problemy świata, o tyle nie może być to nauka oderwana od rzeczywistości. Nauczanie Kościoła polega właśnie na wskazaniu – w konkrecie, w realiach współczesnego świata – gdzie odchodzimy od tej nauki oraz również w przełożeniu na ten sam konkret – jak tę naukę odnieść i zastosować w otaczającej nas rzeczywistości. Obecny kryzys środowiskowy jest ewidentnie przejawem grzechu, dlatego bardzo ważne było zabranie przez Kościół stanowczego głosu w tej sprawie (nie po raz pierwszy zresztą). Jestem ogromnie wdzięczny papieżowi za podjęcie tego tematu i encyklikę Laudato Si’!

 2. katolwica

  Co do „Amoris leatitia”, to rzeczywiście przydałoby się doprecyzowanie niektórych wątków.
  Ale jeśli chodzi o ochronę środowiska – owszem, Kościół jest również od tego, by zabierać głos w tej sprawie. To, że wzajemnie trujemy się wyziewami z kominów, nie jest zgodne z wezwaniem do miłowania się.

 3. Michał

  Dziękujępapieżowi Franciszkowi za „Laudato Si”, ponieważ jest to naprawdę ważne. Ekologia raczej nie powinna być najważniejszą kwestią podejmowaną przez Kościół, ale niewątpliwie powinna być podjęta. Potrzebujemy właśnie takiego podejścia do ekologii, w którym zarówno natura, przyroda i zwierzęta, jak i nienarodzone dzieci są ważne i zasługują na szacunek i ochronę.

  Dziękuję mu także za przyjazd do Polski na Światowe Dni Młodzieży i za to, co do nas powiedział. Te słowa wciąż słyszę i przypominam sobie o nich, kiedy mam gorsze chwile.

  Dziękuję również za to, że zmieniłem się przez te 5 lat, głównie pod względem wiary i duchowości. Nie bez znaczenia były także właśnie jego słowa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *