Gadasz z Bogiem? Nie kokietuj!

#mojamodlitwa

Sytuacja pierwsza:

Jesteś mega wkurzony na szefa. To, co powidział lub zrobił Ci dziś w pracy, było naprawdę słabe. Masz ochotę podpalić siedzibę firmy, a szefowi rozwalić auto. Masz jednak świadomość, że za takie rzeczy grozi kryminał – no i jesteś katolikiem. Wracasz więc do domu, jesz obiad, oglądasz film. W końcu przychodzi czas na sen, a przed nim – wieczorną modlitwę. I chociaż wciąż kipisz złością, wewnątrz Ciebie niemal buzuje jad, to czujesz, że Bogu o trudnych emocjach (takich jak wściekłość) się nie mówi. Zaczynasz więc tkać słowa misterne jak koronka, odmawiasz pacierze w intencji pokoju na świecie, zachowując powagę godną Oleńki Billewiczówny. Po modlitwie jesteś już nie tylko wkurzony, ale i zmęczony. Cóż…. przynajmniej wypełniłeś obowiązek.

Sytuacja druga:

Choć bardzo prosiłeś Boga, aby rozwiązął Twój problem, dziś spotkała Cię prawdziwa tragedia. Ktoś znajomy – mimo modlitwy i postu – nie został uzdrowiony, w rodzinie dzieje się coraz gorzej albo właśnie otrzymałeś wymówienie z pracy, choć odmówiłeś Pompejankę w intencji stabilizacji zawodowej. Chce Ci się wyć, szlochać, masz ogromny żal do Boga. Czujesz się przez Niego opuszczony. Podczas modlitwy jednak pilnujesz, by żal z Ciebie nie wyciekł, nie wylał się poza Twój umysł – próbujesz więc Bogu pokazać, że mimo wszystko trwasz przy Nim w pokorze. Po odłożeniu różańca, długo jeszcze łkasz w poduszkę. W poczuciu zupełnej samotności.

Wspólny mianownik? Próba „zabłyśnięcia” przed Bogiem, który przecież jest Światłością. Próba kreowania się na kogoś, kim się nie jest, przed Osobą, która zna wszystkie nasze myśli. Chęć zaimponowania Komuś, kto tak bardzo ceni pokorę. Że to bez sensu? No pewnie. Bo modlitwa (choć nigdy się nie „marnuje”) przynosi owoce przede wszystkim wtedy, kiedy jest szczera i płynie z głębi serca.

Dopóki żyjemy na tym „łez padole”, w naszym życiu będzie obecny i ból, i lęk, i wściekłość. Będziemy targani różnymi emocjami. Nieraz poczujemy żal do Boga, wiele razy to, co na nas ześle, będzie dla nas trudne, przygniatające, niezrozumiałe. Dlaczego wiec w modlitwie nie mielibyśmy Mu o tym wszystkim powiedzieć? Czemu nie potrafimy modlić się tak, jak Jezus konający na krzyżu – „Boże Mój, czemuś Mnie opuścił?”.

Sądzimy, że wynika to przede wszystkim z wychowania (w wielu domach nie ma przecież przyzwolenia na okazywanie na przykład złości) oraz fałszywego obrazu tak zwanej bojaźni Bożej. W byciu w kontakcie z Jezusem nie chodzi przecież o budowanie swojego duchowego PR-u, o kokietowanie, jacy to nie jesteśmy pobożni i usłużni – chodzi o szczerość. Czasami dobrze jest powiedzieć Bogu, że nie podoba nam się to, co dla nas przygotował, albo że mamy dość swojej roboty. Któż zrozumie nas lepiej, niż Bóg, który przyszedł na świat także po to, by dzielić nasze doświadczenia, by być podobnym do nas…?

Wydaje nam się, że w znacznej mierze uwolniliśmy się już od chęci „bycia świętszymi od papieża” w zakresie modlitwy. Najczęstszym wyobrażeniem na ten temat jest uklęknięcie, złożenie rączek i odklepanie “kanonu” paciorka – „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, Wyznanie wiary i prośba do Anioła stróża. Otóż my modlimy się w zupełnie inny sposób. Kiedy leżymy wspólnie w łóżku żegnamy się, bierzemy się za ręce i zaczynamy gadać z Bogiem. O czym gadamy? O tym, o czym można rozmawiać z najlepszym przyjacielem: mówimy, że dziękujemy za dzisiejszy dzień, za to, że nadal możemy się cieszyć sobą. Ale nierzadko zdarza nam się powiedzieć także coś w stylu:”Boże zrób coś z tym, bo już nie dajemy rady”, albo „Boże, dlaczego nas ostatnio nie wysłuchałeś?!”. Taka modlitwa może się wydawać niekonwencjonalna, ale taka właśnie nas (bo mówimy o swoim doświadczeniu) przybliża do Boga, pomaga choć trochę zrozumieć, czym jest życie z Bogiem, traktować religijność nie jako ludowy element wystroju osobowości, ale jako element życia, które – o czym wszyscy wiemy – potrafi człowiekowi dopiec. Jeśli sami odsuniemy Boga od naszych trudnych emocji, od zawirowań, nie będziemy z Nim szczerzy – to sorry, ale raczej nie uda nam się zbudować z Nim sensownej, trwałej relacji. Być może przy pierwszym kryzysie wszystko się rozleci i nasza wiara albo umrze całkowicie, albo stanie się wydmuszką.

Żeby było jasne – nie jesteśmy żadnymi mistrzami duchowości. Nie mamy nawet teologicznego wykształcenia. Inspiruje nas jednak chociażby fragment Starego Testamentu – a dokładniej z  Księgi Jeremiasza, kiedy to Jeremiasz gorzko krytykuje Boga za posługę, do jakiej został powołany (Jr 20,7-18). Nawet ma do Niego pretensje o  fakt własnego urodzenia! Przecież on był prorokiem, osobą oświeconą – dlaczego więc aż tak mocne słowa padają z jego ust? Ponieważ w tym fragmencie zostało nam pokazane coś szalenie ważnego – BĄDŹ SZCZERY, NIE KOKIETUJ!

PS Dodatkowo, chcielibyśmy polecić Wam film, w którym ks. Piotr Pawlukiewicz kapitalnie wyjaśnia istotę „ostrej” rozmowy z Bogiem. https://www.youtube.com/watch?v=Hej9KhkALTY.

You may also like

1 komentarz

 1. Ubezpieczenie Assistance w pigułce

  Assistance to dodatkowe zabezpieczenie, które ma na zamysłu zastrzec ubezpieczonemu wsparcie w zakresie technicznym, medycznym, informacyjnym plus ustawodawczym w sytuacji awaryjnej. Traktuje zwykle takich dziedzin życia, gdy podróże, zdrowie dodatkowo transport.
  Wyobraź sobie, że podróżujesz samochodem, jesteś wysoko od momentu mieszkania oraz niespodzianie Wasz samochód staje na środku drogi. Powodów potrafi istnieć cała góra – deficyt benzyny, awaria, stłuczka, pęknięta gobelin itp. Nie furt istniejemy w stanie dokonać reperacji na położeniu, a awarie zdarzają się ponadto w w żadnym wypadku przewidywanych momentach: święta, dojazd na ważne spotkanie, wczasy, medykament nocy, odjazd za granicę. Kiedy masz umowęassistance, dosyć tego, że zatelefonujesz do zakładu ubezpieczeń dodatkowo sekundę zaczekasz na zaaranżowaną sukurs. Informacja telefoniczna działa z reguły 24/7.

  Assistance komunikacyjny
  Assistance zakupiony wraz z umową OC zawiera kilka wariantów pomocy:
  · pomoc serwisowa,
  · pomoc informacyjna,
  · pomoc prawna,
  · pomoc medyczna.
  Kluczowe usługi assistancew ramach pomocy serwisowej owo na ogół naprawa samochodu na położeniu zdarzenia, holowanie pojazdu (zarówno ubezpieczonego, podczas gdy plus jednostek trzeciej), przewóz kierowcy, poręka parkingu i najem samochodu zastępczego. Wszystka z tych usług ma natomiast swoje zawężenia, zaprezentowane w OWU, na jakie trzeba oddać notatkę poprzednio parafowaniem polisy. Reperacja samochodu na położeniu kolizji ma prawo być zawężona tylko do wypadków a także realizowana do zawężonej kwoty, zaś to z wykluczeniem kosztów ilości zamiennych. Transportowanie odbywa się często do określonej odległości, pojazd tymczasowy, analogicznie w charakterze parking, należy się na z góry uzgodnioną poziom momentu także zależnie od chwili rekomendacyj straty auta (awaria, kolizja bądź kradzież). Powinieneś również wręczyć atencję, to znaczy w wybranym typie ubezpieczenia przysługujeCi pomocassistance wyłącznie na terenie Polski to znaczy również maska granicami. Inne usługi serwisowe także ułatwiające dalszą eskapadę, występujące w poszerzonych pakietach assistance, to m.in.: otworzenie auta albo ciągnienie w razie odrzutu błądzi, poparcie nieopodal wymianie koła, cyrkulacja żarówki, holowanie przyczepy, dostarczenie paliwa, włączenie auta w momencie rozładowania akumulatora, złomowanie samochodu, kierowca przejściowy, transport zwierzęcia a także zrzeszenie dodatkowo opłacenie noclegu. TU w podstawowych pakietachassistance zapewniają swoim klientom posługi informacyjne, jakie traktują postępowania w ciosie zajścia szkody, lokalizacji warsztatów również stacji paliw, natężenia trendu a także utrudnień na marszrucie plus sposobności dostarczenia wiadomości bliskiej figury. W rozszerzonych pakietach masz prawo też wykorzystać spośród służb tłumacza, kiedy do zdarzenia dojdzie w ciągu zaporą, a będziesz posiadał komplikacje spośród komunikacją w cudzym języku. Centra obsługi, w których jest dozwolone pozyskać przydatne dane, działają w większości wypadków 24 godziny na dobę. Wynikają ponadto aplikacje mobilne, jakie pozwalają na skuteczne plus rychłe przywołanie pomocy. Asysta jurysty potrafi dać wyraz się oszacowana, zwłaszcza jeśli dojdzie do kradzieży bądź sporu na ulicy, jaki zakończy się wypadkiem. Asekuracjaassistance w wariancie, który mieści pomoc ustawodawczą, przyzwoli na niezbędne rozmowy ze specjalistą bądź asekurację prawną poza granicami kraju.
  Prócz troski o organizacyjne konsekwencje dysfunkcji albo zdarzenia drogowego, w razie zagrożenia na drodze ma prawo pojawić się opiekuńczość węzłowa – o tężyzna fizyczna a obronność obywatela oraz pasażerów. Medyczne posługi assistance mogą obwarować transport poszkodowanego aż do szpitala, hospitalizację za granicą, transport także protekcję nad dziećmi zaś zwierzętami (także leczenie zwierząt domowych), zaaranżowanie wizytacyj pokojowej lekarza bądź opiekuńczości pielęgniarki, doniesienie leków, organizację i pokrycie kosztów terapii itd.

  Jak wyłonić właściwy assistance?
  Assistance przyda się wszelkiemu, który ma auto, motocykl lub rower, oraz tym w wyższym stopniu tym, którzy częstokroć oddalają się od chwili położenia zamieszkania. Każde ubezpieczalnie proponują przynajmniej dwa typyassistance, różnorodne pod względem zakresu służb. Przeważnie działają one w charakterze uzupełnienia ubezpieczeń łącznościowych tudzież przebiegają wraz z nimi w pakiecie, co często okazuje się opcją pozytywną cenowo. Oto kilka rad, jakie potrafią przyczynić się w doborzeassistance:
  · Sprawdź jakie usługi w ramachassistance przysługują Ci blisko zakupie polisy OC czyli AC.
  · Dowiedz się czy zaświadczania przypadają Wam tylko w sytuacji stłuczki, to znaczy zawierają także zdarzenia związane z awarią także rabunkiem.
  · Wybierając usługi skontroluj zawężenia, jakie im akompaniują: do której odległości może odbyć się transportowanie, aż do jakiej sumy pozostaną zaciemnione koszty wyrównaj bądź pomoc zmusza też wewnątrz ścianą itd.
  · Skontroluj, od momentu jakiej odległości odkąd położenia zamieszkania obowiązuje ubezpieczenieassistance.
  · Zapoznaj się z propozycją zabezpieczeń transportowych danego zakładu ubezpieczeń. Gdy interesuje Ciebie szersza protekcja, zastanów się nad zakupieniemassistance w splocie.

  Ile smakuje polisę assistance?
  Cena, tak bardzo samo na kształt profil zabezpieczenia jest uzależniona od propozycji TU. Assistance jest w dużej mierze sprzedawany w pakiecie spośród OC tudzież autocasco. Masz prawo w takim przypadku szacować na znaczną ulgę, zaś nieraz bezpłatną polisę. Zapytaj o to naszego konsultanta.
  Miej na uwadze jednak, że zasięg bezpłatnegoassistance jest niezwykle zredukowany natomiast zwykle warto dopłacić, ażeby go rozbudować. Assistance to jedna spośród tańszych polis, w takim razie nie wskazane jest szczędzić na tej sposobności. Zwróci się nawet w kazusie banalnej awarii opony, nie mówiąc o większych przeszkodach.

  Dla kogo zaplanowany jest assistance?
  Asekurację przypadkiem zakupić jakikolwiek kierowca. Jest w pełni dobrowolne. Jeśli często odchodzisz bądź masz awaryjny samochód, assistanceprzede wszystkim Tobie się przyda. Dobrze o nim zastanowić się dodatkowo przed dłuższą podróżą spośród familią.

  Assistance za granicą
  W uciążliwych okolicznościach spośród daleka od chwili domu wszystko przeleje się wybitniej nieprzyjemne, dlatego wycieczka za granicę przypadkiem nastręczyć niezłych problemów przyrządzonemu kierowcy. Szych błyskawicznej pomocy w razie awarii na drodze nie przysługuje wszelkiemu asekurowanemu, toteż przedtem naruszeniem ścian, należy sprawdzić charakter obszarowy zakupionej polisy assistance a opcjonalnie pomyśleć nad jej rozszerzeniem. Poniektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują pomoc w rejonach Europy nuże w elementarnym typie assistance, w pozostałych wewnątrz blichtr podróży bez niespodzianek zbytnio poza granice kraju należy dopłacić. Co ciekawe, lmity odległości transportowania albo kosztów naprawy auta na miejscu zdarzenia wewnątrz ścianą mogą nie zgadzać się się od chwili tych, które zmuszają na terytorium Naszego kraju.

  Co zamyka assistance
  Zabezpieczenie assistance gwarantuje Nam pomoc zakładu ubezpieczeń, jeśli Twój samochód nieoczekiwanie stanie i dalsza podróż przedtem będzie potencjalna.
  Polisa prawdopodobnie włączać nadzwyczaj dużo czynności, gdy:
  · udzielenie wiedzy,
  · podstawienie pojazdu zastępczego,
  · zapewnienie noclegu,
  · transport pasażerów,
  · holowanie samochodu,
  · pomoc w naprawie (naprawa samochodu lub przekazanie przydatnych części),
  · dostarczenie benzyny.
  Rozmiar ochrony zależy odkąd pęku, jaki wyłowisz. Miej na uwadze, że zakres ubezpieczenia zdoła się być różne w stosunki od chwili tego, w jakiej firmie zakupisz polisę.
  Pakiet bazowy obejmuje z reguły wyłącznie udzielenie koniecznych wiadomości, transport aż do wyznaczonej ilości kilometrów oraz mniej wymyślne naprawy. Posługi ograniczają się do terytorium naszego kraju.
  W splocie rozszerzonym zdołasz zliczać na szerszą protekcję aktuarialną. Im większa odpowiedzialność TU, tym droższa składka zabezpieczenia. Splot rozszerzony może przechowywać we wnętrzu wsparcie nie jedynie w naszym kraju, lecz dodatkowo zbytnio ścianą.
  Pamiętaj jednakże, iż w splocie rozszerzonym potrafi nie znajdować się niektórych pozycji spośród pakietu podstawowego – np. ubezpieczyciel nie wręczy Tobie kanistra benzyny na dworze granicami państwa.
  UWAGA! W najskromniejszych wariantachassistance (mini, basic, elementarnym) pomoc przeważnie zaświadczana jest wyłącznie w w sytuacji kolizji. Aby umożliwić sobie wsparcie także w sytuacji, kiedy Twój samochód zatrzyma posłuszeństwa na jezdni, powinieneś przykuć uwagę się bogatszą odmianąassistance.

  Sygnując umowę, wręcz notatkę na limity określone na mocy firmę ubezpieczeniową. Zdoła się okazać, iż są bardzo małe natomiast za wszelką kolejną usługę będziesz musiał dopłacić. Np. ubezpieczalnia oferuje Nam ciągnienie pojazdu, mimo to tylko do 50 km.
  Zwróć również adnotację na wyłączenia asekuracji ubezpieczeniowej a nie bój się prowadzić negocjacje. Zestawiaj propozycje i upewnij się, iż umowa istotnie proponuje Nam niezbędną asystę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *